PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  

Kush ėshtė nė linjė
1 Pėrdorues nė Linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 211 mė Tue Aug 13, 2019 12:14 pm
Argetim
Rezultate Live
Ndeshjet e Dites
Formula 1
Bilardo (Lojra)
Miniklipe (Lojra)
Media
Muzike
Filma Shqip
Video Humor
Shqip Tv
Top Channel
Vizion Plus
Gazeta Shqiptare
Gazeta Shqip
Gazeta Panorama
Gazeta Shekulli
Gazeta Korrieri
Gazeta Koha Jone
Gazeta Metropol
Sport Ekspres
Sport Shqiptar
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht:
:: Harrova fjalkalimin
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro
Free Time - Portalli EmptyFri May 16, 2008 7:58 pm nga Admin
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro pėr projektet e infrastrukturės
Ministrat e Financave tė shteteve tė BE-sė miratojnė fondin. Mbi 1 bilion euro investime pėr vendet e Ballkanit Perėndimor

Ervin Koēi

Bashkimi Europian ka vendosur qė tė “zgjidhė qesen” pėr vendet e Ballkanit Perėndimor, duke vendosur qė t’u akordojė njė sasi tė konsiderueshme parash, kryesisht pėr zhvillimin ekonomik. Takimi i dy ditėve mė parė i ministrave tė Bashkimit Europian nė Bruksel ka rezultuar me njė axhendė tė ngjeshur, nė qendėr tė sė cilės ka qenė forcimi i investimeve nė infrastrukturė pėr Ballkanin Perėndimor. Krerėt e Financės nė Bashkimin Europian ranė dakord pėr ndihmėn financiare, e cila do tė kapė shifrėn prej 1 bilion eurosh, ose 1,55 bilionė dollarė, nė formėn e sistemit tė lehtėsuar tė huadhėnies nga Banka Europiane e Investimeve dhe tė tjera institucione financiare ndėrkombėtare. Politikat e Bashkimit Europian janė tė fokusuara nė drejtim tė mbėshtetjes sė projekteve pėr ndėrtimin e rrugėve, por shpreson qė tė financojė nė vitet e ardhshme edhe bizneset e vogla dhe tė mesme rajonale. Qė prej vitit 1995, Banka Europiane e Investimeve me qendėr nė Luksemburg ka dhėnė nė formėn e granteve njė shifėr prej 2,5 bilionė eurosh nė total pėr gjithė rajonin e Ballkanit Perėndimor. Sipas tė dhėnave tė Bankės, mė shumė se gjysma e kėsaj sasie parash ėshtė shpenzuar kryesisht pėr financimin e projekteve nė sektorin e transporteve.

Pėrfitimi i Shqipėrisė

Do tė jenė rreth 304 milionė euro sasia e parave qė do tė jepen si ndihmė financiare nga ana e BE-sė nė formėn e huas pėr Shqipėrinė. Kėto para janė tė destinuara kryesisht pėr infrastrukturėn dhe projektet nė zhvillimin e sistemit rrugor tė vendit dhe nė rindėrtimin e korridoreve lidhėse ndėr-rajonale. Shqipėria ėshtė njė vend me tė ardhura mesatare, si dhe me tė ardhura bruto pėr frymė prej 2,970 dollarėsh, ose 2,103 euro. Ekonomia e vendit ka filluar tė rritet me njė mesatare vjetore prej 6 pėrqindėsh qė nga viti 1999, pavarėsisht tronditjeve tė tranzicionit nga sistem i mėparshėm drejt njė ekonomie tregu. Serbia ėshtė vendi qė ka pėrfituar mė shumė nga tė gjitha vendet e tjera tė rajonit, nga kėto ndihma financiare, me rreth 1,2 bilionė euro qė prej vitit 2000, e ndjekur nga Bosnja dhe Hercegovina me 754 milionė euro dhe nga Shqipėria me 304 milionė euro.

Projektet e tjera

Deri tani Shqipėria e ka mbajtur shumė tė ulėt normėn mesatare tė inflacionit prej 2.4 pėrqindėsh nė vitin 2005, 2.36 pėr qind nė 2006-n, por pėr muajt e parė tė vitit 2008 norma e inflacionit tejkaloi parashikimet e Bankės sė Shqipėrisė kur arriti nė fund tė muajit mars nė shifrėn 4,6 pėr qind. Shoqata Ndėrkombėtare pėr Zhvillim (IDA), krahu i kredive tė buta tė bankės, do ta mbėshtesė Shqipėrinė deri nė 86 milionė dollarė dhe Banka Botėrore do tė sigurojė deri nė 110 milionė dollarė tė tjerė gjatė vitit 2009. Banka Botėrore sapo ka nisur projektin e Administrimit dhe Menaxhimit tė Tokės me njė kosto totale nė 55 milionė dollarė, ku kjo bankė financon 35 milionė dollarė, agjencia suedeze pėr Zhvillim Ndėrkombėtare (SIDA), 4.5 milionė dollarė, Japonia 1.54 milionė dollarė dhe pjesa e mbetur financohet nga qeveria qendrore dhe lokale shqiptare.


Komentet: 0
Flash Lajme
Ju keni nevoje per reklama Free-Time ju gjendet prane
Vendosni reklamen tuaj ketu !!!

Free Time 2007 © By Arnold

Ora
Sondazh
Ju pelqen faqja jone
Po
Free Time - Portalli Vote_lcap94%Free Time - Portalli Vote_rcap
 94% [ 17 ]
Jo
Free Time - Portalli Vote_lcap6%Free Time - Portalli Vote_rcap
 6% [ 1 ]
Totali i votave : 18
Top posters
ACMILAN
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
Killerina
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
ZHAKLINA
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
Admin
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
GLOOR
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
rexhina
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
ProdigY
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
miri_tironci
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
NjOnA_
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
Luna
Free Time - Portalli Vote_lcapFree Time - Portalli Voting_barFree Time - Portalli Vote_rcap 
Sherbime
Rregullorja
Kontakto Stafin
Ndihma
Kërko
Google
Radio