Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PortalliPortalli  ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  ChatChat  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Kush do e fitoj Champions League 2008-2009 ??
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyTue Sep 16, 2008 9:17 pm nga ACMILAN

» champions league 2008-2009
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyTue Sep 16, 2008 9:05 pm nga ACMILAN

» Si ndiheni ne kto momente!!!
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:29 pm nga ACMILAN

» Nuk Duroj Dote..
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:28 pm nga ACMILAN

» Fjali te tjera
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:27 pm nga ACMILAN

» Pershkruani anetaret e forumit vetem me nje fjale
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:24 pm nga ACMILAN

» cifti me i bukur i forumit ose chatit
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:22 pm nga ACMILAN

» Ky Kjo Siper..
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:21 pm nga ACMILAN

» Si te zesh nje femer ....
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyMon Sep 15, 2008 6:20 pm nga ACMILAN

Social bookmarking
Bookmark and share the address of Free-Time on your social bookmarking website
Feja
Falja e Namazit
Bibla Shqip
Kohet e faljes ne 6 miljon qytete
Shtetet:
Zbavitje Chat
http://widget.mibbit.com/?settings=7ca12664887d4b6e7a0fa6552f9e0de6&server=irc.hapesira.org&zbavitje=%23myChan
Fjalore
Shqip - Shqip
Shqop -Anglisht
Anglisht - Shqip
Shqip - Greqisht
Greqisht - Shqip
Shqip - Italisht
Italisht - Shqip
Fjalor Interneti

 

 Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Shef Krimesh
Shef Krimesh
Admin


Numri i postimeve : 769
Registration date : 21/02/2008

Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro Empty
MesazhTitulli: Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro   Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro EmptyFri May 16, 2008 7:58 pm

Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro pėr projektet e infrastrukturės
Ministrat e Financave tė shteteve tė BE-sė miratojnė fondin. Mbi 1 bilion euro investime pėr vendet e Ballkanit Perėndimor

Ervin Koēi

Bashkimi Europian ka vendosur qė tė “zgjidhė qesen” pėr vendet e Ballkanit Perėndimor, duke vendosur qė t’u akordojė njė sasi tė konsiderueshme parash, kryesisht pėr zhvillimin ekonomik. Takimi i dy ditėve mė parė i ministrave tė Bashkimit Europian nė Bruksel ka rezultuar me njė axhendė tė ngjeshur, nė qendėr tė sė cilės ka qenė forcimi i investimeve nė infrastrukturė pėr Ballkanin Perėndimor. Krerėt e Financės nė Bashkimin Europian ranė dakord pėr ndihmėn financiare, e cila do tė kapė shifrėn prej 1 bilion eurosh, ose 1,55 bilionė dollarė, nė formėn e sistemit tė lehtėsuar tė huadhėnies nga Banka Europiane e Investimeve dhe tė tjera institucione financiare ndėrkombėtare. Politikat e Bashkimit Europian janė tė fokusuara nė drejtim tė mbėshtetjes sė projekteve pėr ndėrtimin e rrugėve, por shpreson qė tė financojė nė vitet e ardhshme edhe bizneset e vogla dhe tė mesme rajonale. Qė prej vitit 1995, Banka Europiane e Investimeve me qendėr nė Luksemburg ka dhėnė nė formėn e granteve njė shifėr prej 2,5 bilionė eurosh nė total pėr gjithė rajonin e Ballkanit Perėndimor. Sipas tė dhėnave tė Bankės, mė shumė se gjysma e kėsaj sasie parash ėshtė shpenzuar kryesisht pėr financimin e projekteve nė sektorin e transporteve.

Pėrfitimi i Shqipėrisė

Do tė jenė rreth 304 milionė euro sasia e parave qė do tė jepen si ndihmė financiare nga ana e BE-sė nė formėn e huas pėr Shqipėrinė. Kėto para janė tė destinuara kryesisht pėr infrastrukturėn dhe projektet nė zhvillimin e sistemit rrugor tė vendit dhe nė rindėrtimin e korridoreve lidhėse ndėr-rajonale. Shqipėria ėshtė njė vend me tė ardhura mesatare, si dhe me tė ardhura bruto pėr frymė prej 2,970 dollarėsh, ose 2,103 euro. Ekonomia e vendit ka filluar tė rritet me njė mesatare vjetore prej 6 pėrqindėsh qė nga viti 1999, pavarėsisht tronditjeve tė tranzicionit nga sistem i mėparshėm drejt njė ekonomie tregu. Serbia ėshtė vendi qė ka pėrfituar mė shumė nga tė gjitha vendet e tjera tė rajonit, nga kėto ndihma financiare, me rreth 1,2 bilionė euro qė prej vitit 2000, e ndjekur nga Bosnja dhe Hercegovina me 754 milionė euro dhe nga Shqipėria me 304 milionė euro.

Projektet e tjera

Deri tani Shqipėria e ka mbajtur shumė tė ulėt normėn mesatare tė inflacionit prej 2.4 pėrqindėsh nė vitin 2005, 2.36 pėr qind nė 2006-n, por pėr muajt e parė tė vitit 2008 norma e inflacionit tejkaloi parashikimet e Bankės sė Shqipėrisė kur arriti nė fund tė muajit mars nė shifrėn 4,6 pėr qind. Shoqata Ndėrkombėtare pėr Zhvillim (IDA), krahu i kredive tė buta tė bankės, do ta mbėshtesė Shqipėrinė deri nė 86 milionė dollarė dhe Banka Botėrore do tė sigurojė deri nė 110 milionė dollarė tė tjerė gjatė vitit 2009. Banka Botėrore sapo ka nisur projektin e Administrimit dhe Menaxhimit tė Tokės me njė kosto totale nė 55 milionė dollarė, ku kjo bankė financon 35 milionė dollarė, agjencia suedeze pėr Zhvillim Ndėrkombėtare (SIDA), 4.5 milionė dollarė, Japonia 1.54 milionė dollarė dhe pjesa e mbetur financohet nga qeveria qendrore dhe lokale shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://free-time.albanianforum.net
 
Shqipėria do tė pėrfitojė 304 milionė euro
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A mendoni se eshte pak e vonuar ftesa per anetaresim ne strukturat nderkombatare??
» euro 2008.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajme :: Lajme nga vendi-
Kėrce tek: